Imieniny:
17.09.2012

Borowiackie Szlaki

Celem projektu „Borowiackie Szlaki” realizowanego przez Powiat Tucholski jest ochrona przyrody. Nie przez nakazy i zakazy, ale przez takie przygotowanie oferty turystycznej, by odwiedzający chętnie korzystali z wyznaczonych miejsc i tras, nawet przez chwilę nie myśląc o zbaczaniu z przygotowanych szlaków.

W ramach projektu właśnie kończona jest budowa 21 usytuowanych w lesie bądź w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach punktów z parkingami, wiatami czy tablicami informacyjnymi. W gminie Śliwice dziewięć miejsc położonych jest przy świetlicach wiejskich, co pozwoli na wykorzystanie ich także do organizacji festynów i zabaw, a w Gminie Cekcyn nowe punkty połączone zostały z inwestycjami z projektu „Labirynty Natury”. Dzięki projektowi poprawione będzie oznakowanie ponad 500 km szlaków turystycznych, których dane GPS znajdą się w nowym portalu internetowym. Utworzona infrastruktura będzie służyła nie tylko turystom, ale też mieszkańcom.
Finansowanie projektu o łącznej wartości 3 059 120,- zł zapewnia Powiat Tucholski, który jest też liderem projektu, wraz z partnerami: Gmina Brusy i Gmina Czersk. Aż 95% z tej kwoty zostanie zrefundowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Końcowe koszty wyniosą więc 111 046,06 zł dla Powiatu Tucholskiego, 21 413,84 zł dla Gminy Brusy i 20 496,10 zł dla Gminy Czersk. Dla właścicieli i zarządców gruntów, na których projekt jest realizowany (Gmina Śliwice, Gmina Cekcyn, Nadleśnictwo Woziwoda) projekt jest całkowicie bezpłatny – dzięki czemu mogą oni z własnych środków uzupełnić brakujące ich zdaniem elementy.

 

Przygotował Wydział Promocji i Sportu