24.10.2017

Borowiacy na XIX Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej

W piątek 20 października odbyło się w Somoninie odbyło się XIX Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej. Tematem przewodnim było rebaczenie.

O tym jak łowiło się ryby przed laty i jak ważny był to zawód opowiadał Tadeusz Makowski, znany regionalista i gawędziarz z Chmielna. O współczesnych połowach, zarybianiu jezior, a także tym jaki wpływ na ilość ryb mają kłusujące nad wodami kormorany, opowiedział Adam Wójtowicz, ichtiolog z firmy Radbur, dzierżawcy Jezior Raduńskich. Na pytania zainteresowanych odpowiadał też chętnie Jan Czapiewski, szef firmy, któremu od lat na sercu leży m.in. dbałość o czystość kaszubskich akwenów.
- Kiedyś rybak to był ktoś bardzo ważny we wsi, zawód, który wykonywał był szanowany - opowiada Tadeusz Makowski. - Jak ktoś wychował syna, to ten zostawał albo gburem, albo kowalem, albo rybakiem. Całe rodziny na Kaszubach utrzymywały się z rybaczenia. Nad każdym jeziorem mieszkał jakiś jeden, dwa rody rybackie, gdzie to rybaczenie przechodziło z dziada na syna, z syna na wnuka itd. To były inne czasy. Jeziora były czyste, ryb łowiło się dużo i ryby się jadło, nie tylko w piątek czy na wigilię, jak obecnie. W tamtych latach ryby, jaja jadło się na okrągło, a kura była od święta. Dzisiaj odwrotnie. Dawne rybaczenie (letnie i zimowe) w Borach Tucholskich nie odbiegało daleko od technik, zwyczajów, czynności i narzędzi pracy od lądowego rybołówstwa kaszubskiego. Wiemy to z badań Marii Znamierowskiej – Prὔfferowej i Władysława Jagiełły. Dlatego też podczas spotkania żywo dyskutowano o tradycyjnym łowieniu, o tym ginącym zawodzie, jakim jest rybołówstwo lądowe.
W sali sportowej ze swoimi stoiskami rozłożyli się twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego regionu Kaszub. Jak co roku w Forum licznie uczestniczyli Borowiacy – członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury i tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Były obrazy, hafty, rzeźba, malarstwo na szkle, wyroby z gliny, wikliny itp. Oczywiście jak na temat przewodni Forum przystało, nie zabrakło sieci, strojów i innych akcesoriów związanych z kaszubskim rybaczeniem.
Organizatorami XIX Forum Twórczości Ludowej byli: GOK, ZSP Somonino, Stowarzyszenie "Przyjazna Wieś Kaszubska" oraz Lokalna Grupa Rybacka "Kaszuby" w Chmielnie.

Tekst i zdjęcia: Borowiackie Towarzysztwo Kultury

Wprowadził: Wydział Rozwoju Lokalnego i Funduszy Europejskich