Imieniny:
12.04.2013

Bory Tucholskie w finale konkursu EDEN 2013!

28 kwietnia br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu Komisji Europejskiej „EDEN” na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną. Wśród pięciu finalistów są Bory Tucholskie – zgłoszone przez Powiat Tucholski.

Ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej, podczas festynu z okazji Światowego Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich w Warszawie. POT jest koordynatorem konkursu EDEN w Polsce.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest „turystyka dostępna” – dostępna także dla turystów z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi i seniorów. W tym kontekście Bory Tucholskie mają niewątpliwie olbrzymią szansę na nagrodę.  Praktycznie wszystkie elementy infrastruktury turystycznej Borów Tucholskich przystosowane są do potrzeb rodzin z dziećmi – niewielkie natężenie ruchu kołowego, duże obszary leśne, dobrze oznakowana sieć szlaków, spływy kajakowe z opieką ratownika, edukacyjne ścieżki przyrodnicze, strzeżone kąpieliska. Seniorzy znajdą dla siebie możliwość spacerów na łonie natury (także wytyczone trasy do Nordic Walking) czy turystykę rehabilitacyjną. Turystów z niepełnosprawnością zainteresuje możliwość skorzystania z zagospodarowanych plaż z pomostami i utwardzonych ścieżek wokół części jezior.

W największym polskim rezerwacie biosfery „Bory Tucholskie” proklamowanym przez UNESCO w 2010 roku, leżącym w pobliżu Bydgoszczy, Gdańska i Torunia, podziwiać można harmonijne współistnienie człowieka i  natury. Na kajakarzy i wędkarzy czeka ponad 900 urokliwych leśnych jezior i atrakcyjnych rzek. Wędrowcy, cykliści i jeźdźcy przemierzają ponad 540 km oznakowanych szlaków. Ptasie sejmiki, rykowiska czy aleje drzew tworzą wspaniałe tematy zdjęć. Wioski tematyczne, rezerwaty przyrody, wieża widokowa – każdy znajdzie tu coś dla siebie: młody i stary, sportowiec i inwalida, a także wielopokoleniowe rodziny. 

Na podstawie informacji POT przygotował Wydział Promocji i Sportu