Imieniny:
13.07.2015

Historyczny Pochód Borowiaków - 2015

W sobotę 11 lipca 2015r. ulicami Tucholi przemaszerował barwny korowód ponad 400 osób w strojach przypominających postaci i wydarzenia z historii Borów Tucholskich

To niezwykłe wydarzenie, zainicjowane i wspierane przez Powiat Tucholski, lecz organizowane dzięki społecznemu zaangażowaniu jego uczestników, na stałe już wpisało się w obchody Dni Borów Tucholskich. W tegorocznym pochodzie nie zabrakło władz powiatowych i gminnych (Pochód otwierali Starosta Tucholski Michał Mróz oraz Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, wraz z goszczącym u nas Starostą Tarnogórskim Józefem Burdziakiem) czy przedstawicieli różnych instytucji. Najważniejsi jednak byli mieszkańcy, społecznicy i pasjonaci, na których zaangażowaniu Pochód po raz kolejny bazuje. Zostało to docenione przez organizatorów: główny koordynator wydarzenia, Wojciech Kociński, wręczył najbardziej zaangażowanym uczestnikom podziękowania Starosty Tucholskiego oraz wyróżnienie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, która zaliczyła zeszłoroczną edycję Historycznego Pochodu Borowiaków do najważniejszych w naszym kraju „przedsięwzięć o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w latach 2013-2014 w znaczący sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej w Polsce”.

Organizatorem tegorocznego Pochodu było Towarzystwo Rozwoju Regionalnego „Promocja Borów Tucholskich” w partnerstwie z Powiatem Tucholskim, wspierane przez Komitet Organizacyjny Dni Borów Tucholskich oraz Gminę Tuchola. Część pozostałych gmin wsparła swoich mieszkańców, np. zapewniając im dojazd lub pomagając w przygotowaniach. Na pewno warto pomyśleć nad zwiększeniem i sformalizowaniem wsparcia przez samorządy i przedsiębiorców, a także znacznie rozszerzyć promocję tego wspaniałego wydarzenia (na ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne, mieszkańców najbliższych wielkich miast). Warto zauważyć, że w Pochodzie udział wzięli wszyscy dotychczasowi Starostowie Tucholscy (Andrzej Wegner, Piotr Mówiński, Dorota Gromowska i Michał Mróz), co wyraźnie wskazuje na integracyjną rolę tego wydarzenia.

Celem pochodu, oprócz integracji mieszkańców i edukacji regionalnej, jest to, by jeszcze więcej osób mogło skorzystać z przygotowanej oferty turystycznej i zachwycić się zarówno bogactwem kultury Borów Tucholskich, jak i gościnnością ich mieszkańców.

Więcej zdjęć dostępnych jest na Facebooku, na profilu "Borowiackie Szlaki".

Wydział Rozwoju LiFE