Imieniny:
09.07.2014

Historyczny Pochód Borowiaków 2014 już za nami

W niedzielę 5 lipca barwny korowód przemaszerował ulicami Tucholi, by przypomnieć historię miasta i regionu. Z uczestnikami pochodu można było porozmawiać, pobawić się lub sfotografować na Kiermaszu Borowiackim. Imprezę zakończył koncert otwierający 55 Dni Borów Tucholskich.

Już po raz trzeci można było uczyć się historii Tucholi i Borów Tucholskich nie tylko z podręcznika, ale też z żywej prezentacji, w której udział wzięło prawie 500 przebranych za postacie lub wydarzenia historyczne osób. Uczestnicy pochodu przedstawiali zarówno znane wszystkim postacie, takie jak Królowa Konstancja (będąca także Starostą Tucholskim), uhonorowanych „własnymi” ulicami Ks. Wryczę czy Bartłomieja Nowodworskiego, znane rodziny Janta-Połczyńskiech czy Żalińskich, ale też pierwszego burmistrza Torunia pochodzącego z Borów Tucholskich, czy tucholskiego komtura krzyżackiego, który przesłał dwa nagie miecze pod Grunwald. Nie zabrakło też umundurowanych przedstawicieli Cechu Rzemiosł, licznie reprezentowanego Bractwa Kurkowego, jak i oddziałów wojskowych Regimentu Szwedzkiego, barwnych huzarów na bojowych rumakach oraz oddziałów walczących w czasie II wojny światowej. Współczesność reprezentowały m.in. wioski tematyczne, ale też kultywujący dawne tradycje Borowiacy. Prezentowane były także pojazdy zabytkowe, legendy i wydarzenia historyczne. Nie sposób wymienić wszystkich uczestników pochodu, zapraszamy więc do obejrzenia zdjęć (tutaj) i do uczestniczenia przyszłorocznej imprezie.

Pochód zakończył się w Parku Zamkowym, w którym zorganizowany był Kiermasz Borowiacki organizowany przez LGD Bory Tucholskie, połączony z podsumowaniem konkursu Marka Lokalna Bory Tucholskie. Oprócz bezpłatnych zabaw dla dzieci na kiermaszu spróbować można było lokalnych smakołyków, kupić  wyroby rękodzieła artystycznego czy poznać formy ochrony przyrody prezentowane przez Park Narodowy Bory Tucholskie. Edukacji ekologicznej poświęcone było stoisko stowarzyszenia Tilia z Torunia, które przybyło „Tiliobusem” z zabawami edukacyjnymi. Szeroka oferta prezentowana na stoiskach trafiała do każdego, niezależnie od wieku czy upodobań.

Ostatnim elementem imprezy było oficjalne otwarcie przez Burmistrza Tucholi Dni Borów Tucholskich, poprzedzone krótkimi przemowami polityków wywodzących się z naszego regionu. Goście bawili się do późnego wieczora przy dźwiękach zespołu muzycznego, na koncercie otwierającym tą trwającą do 20 lipca serię wydarzeń uprzyjemniających turystom pobyt w naszym powiecie, a także pozwalającym mieszkańcom na chwilę odpoczynku i wspólnej zabawy.

Wydział Promocji i Sportu