26.10.2017

Podziękowania dla wojska za pomoc

Starosta Tucholski Michał Mróz i Członek Zarządu Powiatu Jerzy Kowalik uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych w celu podziękowania żołnierzom Wojska Polskiego za pomoc w zwalczaniu skutków sierpniowej nawałnicy.

Uroczystości z udziałem wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego oraz wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza odbyły się 24 października w siedzibie 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.

Podziękowania Ministerstwa Obrony Narodowej za pomoc i zaangażowanie podczas usuwania skutków nawałnicy otrzymali przedstawiciele jednostek wojskowych, które uczestniczyły w niesieniu pomocy mieszkańcom z najbardziej poszkodowanych terenów, tj. Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, Centrum  Szkolenia Logistyki, 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, 3. Batalionu Drogowo-Mostowego  z Chełmna oraz 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego. Podziękowania ze strony samorządów i władz naszego województwa otrzymali nie tylko żołnierze, którzy swoja postawą i zaangażowaniem przyczynili się do sprawnej realizacji powierzonych zadań, ale także władze resortu, odpowiedzialne za koordynację działań i wspieranie sztabów kryzysowych. Ich wzorowa postawa pokazała, że na polskie wojsko zawsze można liczyć w trudnych momentach, co podkreślał w swoim przemówieniu wiceminister Kownacki.

Pomoc wojska przy usuwania skutków nawałnicy nadal trwa. Na apel ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka 25 firm z całej Polski postanowiło przekazać poszkodowanym materiały budowlane, których nieodpłatny transport na docelowe miejsce zapewniło wojsko. Warto zaznaczyć, że cała udzielona przez wojsko pomoc nie obciąża budżetu poszkodowanych ani samorządów lokalnych. Finansowana ona jest w ramach zadań własnych resortu – za co w imieniu poszkodowanych dziękował wojewoda wraz z przedstawicielami Zarządu Powiatu Tucholskiego i pozostałymi uczestnikami uroczystości.

Zdjęcia: Archiwum Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią