Imieniny:
25.07.2017

Przewodnicy-Seniorzy gotowi do działania

W piątek 21 lipca br. Bory Tucholskie zyskały grupę 20 przewodników, którzy po niezwykle intensywnym kursie odebrali z rąk Starosty Tucholskiego Michała Mroza certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności.

Uczestnicy projektu „Bory Tucholskie dla Seniora” wzięli udział w 140 godzinach zajęć teoretycznych prowadzonych przez specjalistów z Bydgoszczy, Cekcyna i Tucholi oraz w sześciu wyjazdach terenowych. Na spotkaniach poznawali oni zasady obowiązujące w turystyce, zdobywali umiejętności niezbędne do poprowadzenia grupy, ale także odkrywali nieznane dotąd ciekawostki o najbliższej okolicy.

Zajęcia były tak ciekawe, że wszyscy uczestnicy dotrwali do końca kursu. Nawet osoby dojeżdżające dwa lub trzy razy w tygodniu z Torunia czy Chojnic nie opuszczały wykładów. Wykładowcy chwali zaś seniorów za szeroką wiedzę i bardzo duże zainteresowanie tematami – bez porównania większe, niż „normalnych” studentów turystyki czy historii. Egzamin końcowy okazał się więc zwykłą formalnością: pomimo trudnych pytań wszyscy kursanci zdali go z wyróżnieniem.

W kolejnych działaniach projektowych seniorzy – już jako wolontariusze – zajmą się opracowaniem tras wycieczkowych po Borach Tucholskich i będą mieli okazję przećwiczyć umiejętności oprowadzając grupy swoich równolatków po przygotowanych trasach.

Zawód przewodnika terenowego nie jest już wprawdzie zawodem regulowanym, niemniej jednak nadal wymaga bardzo obszernej wiedzy merytorycznej, jak też umiejętności praktycznych zapewniających odwiedzającym dobrą opiekę i odpowiadający ich potrzebom przekaz informacji. Niewystarczająca liczba kompetentnych przewodników po Borach Tucholskich to jeden z bardzo często poruszanych dotąd problemów branży turystycznej na terenie Powiatu Tucholskiego.

Rozwiązanie zaproponowała Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie, wpierana przez Powiat Tucholski. Przygotowała ona projekt obejmujący:

  • kurs dla przewodników –seniorów (po 60 roku życia) realizowany w oparciu o program PTTK (będący de facto standardem w naszym kraju), 
  • przygotowanie (wyznaczanie, opisanie i sprawdzenie pod kątem dostępności) tras wycieczkowych dostosowanych także dla seniorów z różnymi ograniczeniami zdrowotnymi oraz
  • cykl wizyt studyjnych, dzięki którym wyznaczone trasy zostaną przetestowane, a przewodnicy będą mogli w praktyce przećwiczyć swoje umiejętności.

Na realizację projektu pozyskane zostały środki z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Wsparcie lokalowe i organizacyjne zapewnił Powiat Tucholski. Projekt przygotowywany i realizowany jest przy współpracy z Uniwersytetem III Wieku w Tucholi.


Więcej informacji na stronie projektu: www.borydlaseniora.tuchola.pl

Wydział Rozwoju LiFE