05.09.2018

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września 2018 to data niezwykle ważna dla uczniów. To dzień rozpoczęcia dziesięciomiesięcznej przygody edukacyjnej, której zwieńczeniem będzie poświadczona świadectwem wiedza i kolejny krok w dorosłość.

Rok szkolny 2018/2019 ogłoszony został przez Ministra Edukacji Narodowej „Rokiem Niepodległej”, stanowiąc część trzyletniego programu „Godność, wolność, niepodległość”.

Tak jak i w latach poprzednich, Zarząd Powiatu Tucholskiego uczestniczył w rozpoczęciu nowego roku szkolnego w szkołach powiatowych, w których edukację rozpoczęło 1843 uczniów. Starosta Tucholski Michał Mróz w słowach skierowanych do młodzieży Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych zwrócił szczególną uwagę na to, że edukacja to klucz do dobrego życia. Wspominał też czasy, gdy sam był uczniem i przechadzał się korytarzami budynku szkoły, w której obecnie mieści się ZSLiA. Życzył zgromadzonej młodzieży zapału w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom wytrwałości.

Wicestarosta Tucholski Zenon Poturalski obecny był na uroczystości rozpoczęcia roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Jeszcze przed wakacjami życzył on młodzieży i kadrze ZSO: spotkania się w wrześniu w komplecie, efektywnego odpoczynku i podładowania akumulatorków. Teraz z przyjemnością stwierdził, że zarówno młodzież jak i nauczyciele wypełnili te zadania wzorowo. Na kolejny tak długi wypoczynek pracować trzeba będzie przez następne 10 miesięcy. Warto przypomnieć, że ten rok to ostatni rok funkcjonowania Gimnazjum Powiatowego i przygotowania się do zmian przyszłorocznych, czyli czteroletniego Liceum Ogólnokształcącego.

Członek Zarządu Jerzy Kowalik rozpoczął rok szkolny wraz z młodzieżą i kadrą Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej. Życzył im owocnej i przyjemnej nauki, skorzystał też przy tym z okazji, by podziękować za uczczenie pamięci naszych przodków poległych w Rudzkim Moście w 1939 roku. Tradycją już stało się bowiem, że uczniowie klas pierwszych ZSLiT składają uroczyste ślubowanie w czasie uroczystości na cześć ofiar egzekucji. W tym roku po raz pierwszy, przed uroczystą mszą, uczniowie tej szkoły odczytali imiona wszystkich zidentyfikowanych ofiar. Jest to najlepszy sposób na przekazanie pamięci  o tych, dzięki którym mieszkamy w wolnym kraju.

Przed kadrą wszystkich szkół stoi teraz ważne zadanie towarzyszenia młodzieży w procesie dojrzewania i wspomaganie jej w procesie edukacyjnym. Najważniejsza jednak jest młodzież, gdyż to od jej postaw, wartości i zdobytych umiejętności zależy nasza przyszłość. Życzymy więc wszystkim nauczycielom i uczniom siły, cierpliwości i zapału do wspólnej pracy.

WRLiFE