20.10.2017

Ruszyły akcje profilaktyczne

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi, informuje, że w dniu 20.10.2017 r. rozpoczęło przeprowadzanie w wybranych szkołach powiatu tucholskiego akcji profilaktycznych skierowanych do rodziców przewożących swoje pociechy do szkoły: „Mamo, Tato - Zanim ruszysz - zapnij pasy! Widzisz szkołę, zebrę - zdejmij nogę z gazu! Piłeś - nie jedź! SZANUJ ŻYCIE NASZE!"

Podczas tych działań, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, w asyście dzieci sprawdzać będą czy rodzice i dzieci mają zapięte pasy i czy maluchy są przewożone w fotelikach bezpieczeństwa. Podczas akcji dzieci rozdają uśmiechnięte buźki, tym kierowcom - rodzicom, którzy zgodnie z przepisami zapinali sobie i swoim pociechom pasy bezpieczeństwa, a maluchy przewozili w fotelikach bezpieczeństwa. Smutne twarzyczki z napisem: "MAMO, TATO - ZAPNIJ MI PASY..." otrzymają Ci, którzy zapominali o bezpieczeństwie przewożonych w samochodzie dzieci.

Po zakończeniu działań pod szkołami funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Tucholi oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi spotykać się będą z uczniami klas I-III i przedszkolakami, (jeżeli takowi są w budynku szkoły). Policjanci przeprowadzą z dziećmi pogadankę o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, poproszą o przypominanie rodzicom o tym, żeby zawsze zapinali pasy bezpieczeństwa, jeździli z dozwoloną prędkością i pamiętali o fotelikach, dobranych odpowiednio do wzrostu i wagi dziecka. Natomiast strażacy opowiedzą o zagrożeniach pożarowych w domu, o tym jak zachować się w przypadku zauważenia pożaru, co to jest tlenek węgla i co można zrobić, aby w domu było bezpieczniej.

Działania te mają charakter profilaktyczno - wychowawczy oraz edukacyjno - socjalizacyjny i są kolejnym etapem rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017 (2017 r.), który realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi z parterami. Pierwsza akcja i zajęcia odbyły się dzisiaj w Zespole Szkół w Bysławiu. Osoby dorosłe, które dowoziły dzieci do szkoły były bardzo zaskoczone akcją, ale pozytywnie do niej podchodziły, gdyż każdemu rodzicowi powinno zależeć na bezpieczeństwie swojego dziecka. Natomiast nauczyciele i dzieci bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, odpowiadając na pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Dużą atrakcją i zaskoczeniem dla dzieci był Żarek – maskotka strażaków, przyjaciel dzieci. Zarówno on jak i policjanci rozdawali na koniec dzieciom drobne upominki. Na zakończenie wszystkich akcji zostanie opracowany raport, który będzie udostępniony na stronach realizatorów projektu.

Informacja i zdjęcia: PCPR w Tucholi

Wprowadził: WRLiFE