Imieniny:
24.04.2017

Szukamy naszego wyróżnika turystycznego

W poniedziałek 24 kwietnia grupa osób zainteresowanych rozwojem turystyki szukała wyjątkowych cech Powiatu Tucholskiego, tzw. UDP (Unique Destination Proposition), mogących skłonić turystów do wybrania akurat tego miejsca na urlop.

Warsztaty współfinansowane ze środków województwa kujawsko-pomorskiego prowadzone były przez przedstawicieli agencji marketingowej „Best Place”, tej samej, która przygotowywała podstawy promocji województwa i która pomogła w rozwinięciu koncepcji „Konstelacji Dobrych Miejsc”. Celem spotkania zorganizowanego przez LGD Bory Tucholskie przy współpracy Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz przy wsparciu Powiatu Tucholskiego było poszukiwanie tego, co akurat u nas wyjątkowe, co różni naszą ofertę turystyczną od Mazur, Kociewia czy Kaszub.

Naszym wyróżnikiem jest przede wszystkim spokój i cisza, ale także możliwość skupienia się na własnych potrzebach i zebrania sił do dalszych wyzwań stawianych przez życie. Dla uczestników warsztatów ważny okazał się jednak nie tylko poszukiwany "wyróżnik", ale także możliwość podzielenia się pomysłami na rozwój turystyki i wspólne poszukiwanie nowych dróg jej rozwoju. Wśród nich znalazł się pomysł na kompleksowy portal o Borach Tucholskich, który miałby służyć nie tylko informacji, ale też sprzedaży produktów turystycznych i powiązanych z nimi usług, jak tez pomysł na centralną organizację kilkugodzinnych wypraw w Bory dla gości gospodarstw agroturystycznych, ośrodków wypoczynkowych i innych obiektów noclegowych. Pomysły nie są może nowe, ale nabierają one coraz bardziej konkretnych kształtów – także dzięki  spotkaniom i wspólnym warsztatom.

Podobne warsztaty jak o nas prowadzone były w sześciu miejscach naszego województwa, by w efekcie stworzyć mapę, na której nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie to, czego szuka. Mapa ta ma być narzędziem komunikacyjnym stosowanym z poziomu regionalnego, by móc z łatwością i oczywiście w dużym uproszczeniu zaprezentować walory całego regionu. Jest to część tworzenia spójnej koncepcji Konstelacji Dobrych Miejsc jako zbioru niewielkich podmiotów, z których każdy zachęca do odwiedzenia i przyciąga uwagę – nie tylko do siebie, ale też do całego województwa.

Wyniki całego opracowania wymagają szczegółowej analizy wszystkich zebranych materiałów. Zaprezentowane zostaną one na Regionalnym Forum Turystyki, które odbędzie się jesienią.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za poświęcenie swojego czasu i aktywny udział.

Wydział Rozwoju LiFE