27.04.2010

Teatry wiejskie znowu w Borach Tucholskich

Wojewódzki Przegląd Teatrów Obrzędu Ludowego odbywał się już po raz XXVII, ale po raz pierwszy impreza ta gościła w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie.

Podczas Przeglądu, który odbył się 24 kwietnia, widowiska obrzędowe prezentowały  4 grupy teatralne:

- Teatr Obrzędu Ludowego „Klonowiaki” z Klonowa,

- Teatr „Gwarancja” z Białych Błot,

- Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Czyczkowych,

- Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa.

Laureatem spotkania został teatr „Klonowiaki”, który będzie reprezentował nasz region na Międzywojewódzkim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej organizowanym w Kaczorach k/Piły w czerwcu br.

Występom (na scenie i w plenerze) towarzyszył  uroczysty i głośny przemarsz z kapelą przez wieś, wykład dr Marka Sassa, dotyczący kultury ludowej Borów Tucholskich, a także prezentacje twórców ludowych, rękodzieła oraz produktów lokalnych. Nie zabrakło też stoiska Powiatu Tucholskiego i Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”, na którym  dostępne były materiały promocyjne, mapy oraz  informatory o regionie. Ponadto rolnicy, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia mogli uzyskać  informacje o możliwościach dofinansowania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

Przygotował: Referat Promocji