Imieniny:
17.09.2012

Turyści na „Borowiackich Szlakach”

Dobiega końca największe w historii Borów Tucholskich badanie ruchu turystycznego realizowane w ramach projektu „Borowiackie Szlaki”. W tej chwili trwa opracowanie informacji pozyskanych od 600 osób przebywających w Powiecie Tucholskim, Gminie Brusy i Gminie Czersk.

Kompletne wyniki badania będą znane pod koniec września, jednak już teraz część z nich jest wykorzystywana w końcowej części projektu. Wielu turystów narzekało na brak informacji i drogowskazów w terenie, więc Powiat Tucholski wystąpił do ministerstwa o zgodę na przesunięcie środków na system przydrożnych kamieni z wyrytymi informacjami. Dla projektu ważne było także ustalenie, jakie metody uatrakcyjniania oferty turystycznej są najważniejsze dla odbiorców – by w przyszłości właściwie kształtować inwestycje.
Badanie ruchu turystycznego będzie pomocne przy tworzeniu strategii rozwoju powiatu w części dotyczącej turystyki, a także przy planowaniu kolejnych działań z tej dziedziny. Samorządy i przedsiębiorcy, przygotowując wnioski o dofinansowanie, muszą opierać się na konkretnych dokumentach, więc wyniki badania będą dla nich bezcenne.
Projekt „Borowiackie Szlaki” o wartości 3 059 120,- realizowany jest przez Powiat Tucholski w partnerstwie z Gminą Brusy i Gminą Czersk. Poziom dofinansowania wynosi 95%, z czego 85% to środki europejskie z POIiŚ, a 10 % to środki krajowe z NFOŚiGW. Całkowity koszt dla Powiatu Tucholskiego wyniesie więc 111 046,06 zł, dla Gminy Brusy 21 413,84 zł a dla Gminy Czersk 20 496,10 zł. Dla instytucji i osób użyczających teren projekt jest całkowicie bezpłatny.

 

 

Przygotował: Wydział Promocji i Sportu