Imieniny:
28.08.2018

Uhonorowanie zasług z dawnych lat

24 sierpnia mieszkanka Adamkowa Renata Borowiecka-Gutsze została wyróżniona przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego złotym medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które aktywnie walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku pani Renaty uhonorowane zostało wydawanie w Toruniu w latach 1983-1985 podziemnej gazetki dla młodzieży pod tytułem "Grześ" - nazwanej tak na cześć Grzegorza Przemyka. Medal był dużą niespodzianką - podziemne wydawnictwa to historia, o której niewiele osób już pamięta, a ich twórcy nie są powszechnie znani - właśnie dlatego, że gazety te wydawane były anonimowo, z zachowaniem maksymalnej ostrożności, by nie zdradzać nazwisk ich twórców.

Jak mówi pani Renata: "Najwięcej zawdzęczam mojej mamie - to system wartości wyniesiony z domu, niezgoda na bylejakość i zakłamanie panujące wokół oraz konieczność walki o własne ideały. Na początku lat '80 otaczała nas szarość. Szara rzeczywistość, w której poszarzali ludzie chodzili szarymi ulicami do szarej pracy. Byliśmy grupą młodych ludzi, pełnych ideałów. Realizacja ideałów wymaga jednak wolności - i o tą wolność walczyliśmy. Po tragicznej śmierci naszego rówieśnika Grzegorza Przemyka musieliśmy zareagować - jednym ze sposobów wniesienia promyka światła w życie moich kolegów było przygotowanie, oczywiście wraz z grupą przyjaciół, podziemnej gazetki, którą rozdawaliśmy w toruńskich szkołach. To dawało nam poczucie, że choć w niewielkim stopniu, na tyle na ile możemy, zmieniamy otaczający nas świat na lepsze. Robiliśmy też wiele innych rzeczy, ale gazetka była naszym osobistym dziełem, od początku do końca naszym. Dziękuję za przypomnienie mi tych czasów oraz docenienie mojego niewielkiego wkładu w przywracanie normalności w naszym kraju."

W uroczystości odbywającej się w podtoruńskim Przysieku uczestniczyli działacze dawnej Solidarności i ich goscie, w tym m.in. Senatorowie Jan Rulewski i Jan Wyrowiński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau oraz oczywiście Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

WRLiFE