15.11.2017

Wernisaż wystawy poplenerowej SCHLEHDORF 2017

W czwartek, 9 listopada 2017 r. w Muzeum Borów Tucholskich odbył się wernisaż wystawy pokłosia Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który odbył się w klasztorze w Schlehdorf (Górna Bawaria) w dniach od 13 – 21 sierpnia 2017r.
Organizatorami twórczego spotkania z okazji 25.lecia współpracy plastyków partnerskich miast Tucholi i Olching byli artyści z partnerskiego miasta Olching przy współudziale Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego i grupy tucholskich plastyków. Na wystawie eksponowane są 42 prace, których autorami są: Klaus Bender, Andrzej Ciemiński, Małgorzata Ciemińska, Gerd Gruber, Helena Kaczanowska, Małgorzata Obuchowska, Liane Pansi, Mariusz Reszczyński, Alexandra Schmidt, Heidi Schneller, Marian Thiede, Margot Vogl, Annette Wilkes i Teresa Ziółtkowska. Wśród licznie zebranych gości - miłośników sztuki, tucholskiego środowiska kultury a także przyjaciół artystów byli Wicestarosta Tucholski Zenon Poturalski, Burmistrz Tadeusz Kowalski, ks. Ireneusz Kalf - proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi, radni miasta i powiatu. Album przygotowany przez przyjaciół z Olching i fotografie wyświetlane na ekranie były impulsem do wspominania wydarzeń - tych najdalszych i tych najbliższych. Organizatorzy wernisażu ( Borowiackie Towarzystwo Kultury i Muzeum Borów Tucholskich) wydali ośmiostronicowy katalog, który gościom wręczały hostessy w regionalnych strojach borowiackich Zadbali też o urozmaicony stolik koktajlow. Wspólne plenery organizowane są cyklicznie, co dwa lata od 1992 r. To między innymi dzięki tym spotkaniom podtrzymywane jest żywe, autentyczne partnerstwo obu miast. W 2015 r. tucholska grupa gościła swoich przyjaciół z Olching w Bielskiej Strudze.

Tekst: Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi