Imieniny:
26.04.2016

Wystawa ...dłutem, pędzlem, igłą...

W piątek 22 kwietnia 2016 r. w Muzeum Borów Tucholskich otwarta została wystawa "...dłutem, pędzlem, igłą..." Współczesne rękodzieło ziemi słupskiej. Wystawa jest częścią projektu polegającego na promocji rękodzielników słupskich w Tucholi, natomiast twórcy ludowi i rękodzielnicy z Tucholi promują swoje prace w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wystawę w Tucholi można oglądać dzięki zaangażowaniu prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego Pana Zygmunta Kędzierskiego . Wernisaże obu wystaw odbyły się w tym samym czasie w Słupsku i Tucholi.Na wystawie można zobaczyć haft kaszubski szkoły słupskiej, wdzydzkiej, żukowskiej i borowiackiej, koronkę filet, mereżkę, rzeźbę, ceramikę, malarstwo, a także prace z innych form rękodzieła jak pisanka czy kwiaty z papieru.
Wszystkie osoby, które biorą udział w wystawie to twórcy czynnie uczestniczący w życiu kulturalnym regionu i nie tylko. Ich aktywność jest bardzo szeroka: uczestniczą w plenerach malarskich i rzeźbiarskich organizowanych przez Muzeum Pomorza Środkowego, ale i inne zaprzyjaźnione instytucje. Ściśle współpracują ze słupskim starostwem w którym znajduje się Galeria Sztuki Ludowej i tam kilka razy do roku twórcy mają wystawy indywidualne lub zbiorowe. Poza tym podczas wszystkich imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum twórcy prezentują swoje prace, jednocześnie pokazując jak one powstają. Większość z nich prowadziła lub nadal prowadzi liczne warsztaty rękodzielnicze w muzeum. Odbyły się już warsztaty: mereżki, haftu słupskiego, papieroplastyki, filetu, ceramiki itd. Niektórzy spośród malarzy należą do Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury. Słupscy rękodzielnicy i plastycy często uczestniczą w licznych konkursach z których wracają z licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
Finisaż wystawy z udziałem gości ze Słupska odbędzie się 17 maja o godz. 11.00 w Muzeum Borów Tucholskich, na który serdecznie zapraszamy.

Autorzy prac:
Rzeźba:
- Barbara Skiera,
- Jacek Janowski,
- Antoni Wilma,
- Kazimierz Kostka,
- Tomasz Groński.
Haft:
- Maria Wilma,
- Henryka Jurałowicz – Kurzydło,
- Janina Garbowska.
Koronka filet – Stefania Plewa.
Ceramika:
- Hanna Jastrzębska,
- Magdalena Kamińska,
- Anna Kowalczyk,
Malarstwo:
- Alicja Adamczyk,
- Krystyna Czucha,
- Władysława Rybak,
- Jadwiga Ziomek,
- Jacek Adamczyk,
- Henryk Jachimek,
- Antoni Dmoch,
- Marek Seweryniuk.
Pisanki - Piotr Steć