30.04.2010

Zapraszamy do Muzeum Borów Tucholskich

W czasie majowego weekendu Muzeum Borów Tucholskich otwarte jest 1 i 2 maja w godz. 10.00 - 16.00.

W Muzeum zobaczyć można wystawy stałe oraz czasowe:

Wystawy stałe

1. Chata borowiacka - są to zrekonstruowane dwie izby typowej borowiackiej chaty. Pierwsza sala pełni funkcję kuchni i spiżarki, wyposażona została w sprzęt codziennego użytku np. kierzynka, magiel, kołowrotek. Drugie pomieszczenie to izba z łóżkiem, skrzynią posagową, stołem, domowym ołtarzykiem, maszyną do szycia, strojami codziennymi i odświętnymi. Chata borowiacka przybliża codzienne życie dawnych mieszkańców Borów.

2. Sala poświęcona historii miasta, a w niej:
 - makieta średniowiecznej Tucholi
 - makieta rynku tucholskiego z lat 20-tych XX w.
- opis historii Tucholi.

3. Etnografia Borów Tucholskich – wystawa pokazuje dawne zawody, narzędzia i przedmioty niezbędne do ich wykonywania. Prezentowane są takie zawody  jak: pszczelarz, kowal, rybak, rolnik, fryzjer.

4. Flora i fauna Borów Tucholskich – ekspozycja ta w tym roku zyskała nowy wygląd, w całości poświęcona jest ona przyrodzie Borów Tucholskich. Eksponowane są tu najciekawsze zwierzęta i rośliny występujące obecnie, jak również te, które nie są już spotykane. Zobaczyć można wiele gatunków zwierząt będących pod ochroną, a także podlegających gospodarce łowieckiej. Część wystawy poświęcono zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Dodatkowo na wystawie prezentowane są narzędzia wykorzystywane do pracy w lesie.

Wystawa czasowa: "Frywolitki z wizytą w Borach Tucholskich"

Muzeum Borów Tucholskich

ul. Podgórna 3